Jak urządzić pokoik dziecka?

Gdy w naszym domu ma pojawić się niemowlę, często zastanawiamy się, czy od razu urządzić mu własny pokój, czy przez pewien czas wygodniej będzie jeśli maluch zamieszka z nami. O dziwo, w tej kwestii znajdziemy nawet zalecenia lekarzy, którzy mówią, że przynajmniej do końca pierwszego roku życia najlepsze dla dziecka jest wspólne spanie z rodzicami. Najlepiej jednak gdy maluch będzie miał własne łóżeczko, od decyzji rodziców zależy, czy będzie to łóżeczko dostawne czy wolnostojące.

Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę nie tylko na materiały, z których zostało wykonane. Wiadomo, że nie powinny one być szkodliwe dla dziecka. Łóżeczko powinno mieć możliwość zmiany poziomu materaca, dzięki temu w pierwszych miesiącach rodzice nie będą musieli tak bardzo się schylać. Jeżeli łóżeczko, które nas interesuje, ma szczebelki, należy koniecznie sprawdzić czy odległość pomiędzy nimi nie jest większa niż 6 centymetrów. Jeżeli łóżeczko ma stać w sypialni rodziców, warto tak dobrać pościel dla dziecka by pasowała kolorystycznie do tej, z której korzystają rodzice. Kołdra dla dziecka nie powinna być zbyt ciężka, i dobrze jeśli została wykonana z hipoalergicznych materiałów. Pamiętajmy, że malutkie dziecko, tak do 18 miesiąca życia nie powinno korzystać z poduszki.

Jeśli zdecydujemy się na osobne łóżeczko, tak by zachować jednak sypialnie dla rodziców, a jedynie wydzielić mu własny kąt, to warto dodatkowo zainwestować w baldachim do łóżeczka. Latem może on służyć do zawieszenia moskitiery dla malca, by uchronić go przed ukąszeniami owadów. A przez cały rok będzie ratunkiem dla rodziców, którzy będą chcieli wygospodarować w sypialni chwilę prywatności tylko dla siebie.